Cilj je Oznake europske baštine (European Heritage Label – EHL) jačanje osjećaja pripadnosti europskih građana Europskoj uniji koji se temelje na zajedničkim vrijednostima, elementima europske povijesti i kulturne baštine, poštovanju nacionalne i regionalne raznolikosti te jačanju uzajamnog razumijevanja i međukulturnog dijaloga.
Oznaka se dodjeljuje svake druge godine od 2013. u okviru programa Unije Kreativna Europa, a tijekom proteklih sedam godina Oznaku europske baštine ponijelo je 67 lokaliteta sa snažnom europskom dimenzijom. Hrvatski su nositelji Oznake europske baštine Muzej krapinskih neandertalaca i nalazište Hušnjakovo (selekcija 2015. – 2016.) te Muzej vučedolske kulture i nalazište Vučedol (selekcija 2021. – 2022.).
Prijave Europskoj komisiji za predlagatelje lokaliteta za Oznaku europske baštine selekcija 2025. – 2026. godine otvorene su do 1. ožujka 2025. godine.
Proces odabira odvija se u dva kruga.
Kriteriji za dodjelu Oznake definirani su člankom 7. Odluke o uspostavljanju djelovanja Europske unije za Oznaku europske baštine:
(a) lokacije koje se natječu za Oznaku moraju imati simboličku europsku vrijednost i važnu ulogu u povijesti i kulturi Europe i/ili izgradnji Unije. Stoga moraju dokazati jedno ili više od sljedećih obilježja:
(b) lokacije koje se natječu za Oznaku moraju podnijeti projekt čija provedba treba početi najkasnije do kraja godine imenovanja i koji uključuje sve sljedeće elemente:
(c) lokacije koje se natječu za Oznaku moraju dostaviti radni plan koji uključuje sve sljedeće elemente:
Za Oznaku europske baštine mogu se prijaviti nacionalni, tematski i transnacionalni lokaliteti. Nacionalni lokaliteti podrazumijevaju prijavu jednog lokaliteta s područja zemlje članice, dok tematski lokaliteti podrazumijevaju nekoliko lokaliteta koji se nalaze u istoj državi članici, a fokusirani su na specifičnu temu u zajedničkoj aplikaciji. Transnacionalni lokaliteti podrazumijevaju nekoliko lokaliteta koji se nalaze u različitim državama članicama, a fokusirani su na specifičnu temu u zajedničkoj aplikaciji. Transnacionalni lokaliteti podrazumijevaju i jedan lokalitet koji se nalazi na teritoriju više država članica. Lokaliteti koji se mogu prijaviti mogu biti spomenici, prirodna, podvodna, arheološka, industrijska ili urbana mjesta, kulturni krajolici, memorijalna mjesta, kulturna dobra i predmeti, nematerijalna baština. U slučaju kulturnih dobara i predmeta, kao i nematerijalne baštine, mora postojati veza do jasno prepoznatljivog fizičkog prostora u kojem će se provoditi informativne i obrazovne aktivnosti.
Rok za prijavu nominacija na nacionalnoj razini: do 1. veljače 2025. godine.
Prijedlozi lokaliteta za Oznaku europske baštine prijavljuju se putem Obrasca za prijavu Europske komisije, a ispunjeni obrazac šalje se nacionalnom koordinatoru na evaluaciju u prvom krugu, koji se odvija na nacionalnoj razini.
Više informacija dostupno je OVDJE.
Prijavite se na naš Newsletter te budite prvi koji će doznati novosti koje naša agencija pruža svojim korisnicima.
Prijavom dajem suglasnost da sam upoznat s Uvjetima korištenja i Politikom privatnosti te privolu da putem moje e-mail adrese primam Newsletter.